Podizanjem Majalosa, Slankamenci čuvaju duh zajedništva,tradicije i kulturne baštine.
Uoči Prvog maja – Praznika rada, članovi društva okupili su se kako bi podigli Majalos i tako još jednom oživeli bogatu tradiciju koja spaja prošlost i sadašnjost ovog sela. Ovaj običaj potiče iz nemačke tradicije, a ima posebno značenje za Slankamen, budući da su do 1945. godine Nemci činili jedan deo stanovništva. Njihovo prisustvo ostavilo je snažan trag u kulturnom pejzažu sela, a kroz ovakve događaje, to nasleđe se čuva i prenosi s kolena na koleno.
Majalos – visoko, vitko drvo ukrašeno šarenim vrpcama i staklenim bocama – postavljen je na vidno mesto, kao simbol proleća, obnove, zajedništva i sloge među meštanima. Podizanjem Majalosa, članovi društva ne samo da odaju počast prošlim vremenima, već šalju i jasnu poruku o važnosti zajedničkog delovanja i očuvanja kulturnog identiteta.
Ove godine, događaj je bio posebno živopisan zahvaljujući prisustvu dece, koja su prvi put prisustvovala ovom običaju. Njihovi osmesi, veselo trčkaranje i iskrena radoznalost unele su dodatnu toplinu u ovaj lepi prolećni dan, potvrđujući da tradicija i Slankamen imaju svoju budućnost.
Druženje je nastavljeno do kasno u noć, uz mirise domaćeg kotlića, pesmu, smeh i međusobne razgovore. U prijatnoj i opuštenoj atmosferi, članovi društva još jednom su pokazali da je Slankamen mesto koje s ponosom neguje svoju prošlost, ali i sa radošću gradi nova, zajednička sećanja.
Iz Društva poručuju da je očuvanje običaja vezanih za Slankamen od neprocenjivog značaja, jer ti običaji nisu samo deo prošlosti – oni su dar koji ostavljamo budućim generacijama.




Odgovori